I dessa dagar firar vi den internationella kvinnodagen. Dagen utlystes av FN och firades för första gången den 8 mars 1975, men ända sedan början av 1900-talet har man i många länder firat kvinnodagar för att uppmärksamma kvinnornas rättigheter. Finland beskrivs ofta som ett föregångarland vad gäller jämställdhet och i jämförelse med många andra länder har vi kommit långt. Ändå finns det fortfarande en del att göra.
I mer än 100 år har kvinnor aktivt varit med och byggt upp vårt välfärdssamhälle, men trots det har vi ännu inte uppnått jämn representation av kvinnor och män i de kommunala och nationella beslutsorganen. Av nuvarande kommunfullmäktigeledamöter i hela landet är endast 36% kvinnor. Situationen i Borgå är något bättre, i vårt stadsfullmäktige är 41% kvinnor.
Kommunalvalet är ett särskilt viktigt val, eftersom de frågor som avgörs på kommunal nivå i den egna staden berör allas vår vardag. I stadsfullmäktige besluts om t ex dagvård, skolor, bibliotek, idrottsplatser, äldrevård, kollektivtrafik, markplanering och trafiklösningar. Även om social- och hälsovården efter reformen inte längre hör till kommunens uppdrag kommer många för invånaren viktiga bastjänster också i fortsättningen att behandlas och beslutas av kommunala förtroendevalda. För att uppnå goda och rättvisa lösningar behöver vi ett fullmäktige med både kvinnor och män, med personer i olika åldrar och med olika kompetenser och erfarenheter.
Anette Karlsson, SPD
Anna Granfelt, Samlingspartiet
Outi Lankia, Centern
Catharina von Schoultz, SFP
Anna Granfelt, Samlingspartiet
Outi Lankia, Centern
Catharina von Schoultz, SFP
Texten är publicerad 7.3.2017 i Östnyland.